Najnowsze wpisy

Donice na balkony i tarasy

Trudno przecenić wartość własnego balkonu lub tarasu. Odpowiednio urządzone mogą stać się zielonym azylem, ulubionym miejscem relaksu i spotkań wśród roślin i kwiatów, namiastką ogrodu. Wybór określonych gatunków roślin pozwoli nam na utrzymanie balkonu czy tarasu w wymarzonym stylu. Warto jednak pamiętać, że niemniej ważny jest dobór donic, które nie tylko zapewnią roślinom dogodne warunki, ale i dopełnią stylistykę przestrzeni.

Donica Tylus gloss z tworzywa z recyklingu.

Donice powinny nie tylko odpowiadać stylistyce balkonu czy tarasu, ale i być trwałe. Warunki panujące w przestrzeni zewnętrznej są zupełnie inne niż we wnętrzach. Zmiany temperatur oraz wilgotność mają wpływ także na donice, przez co te mogą tracić kolor lub pękać, zaburzając przy tym sposób estetykę nawet najlepiej zadbanych, najpiękniejszych roślin. Warto zatem wybrać donice, które nie tracą na jakości bez względu na pogodę. Taką właściwość posiadają donice z gamy Modus, które są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz wytrzymują temperatury od +80 do -60 stopni Celsjusza.

Modus cassetta – lekkie duże donice z tworzywa emitujące beton.

Jeśli zamarzy nam się własny mini las na tarasie, wybór donic okaże się kwestią konieczną do przemyślenia. Istotna jest ich wielkość. By drzewo, nawet niewielkie, mogło swobodnie rosnąć w donicy, musi być ona odpowiednio duża oraz – co szczególnie ważne – stabilna. Donice nie powinny być także zbyt ciężkie, jeśli nie stoją bezpośrednio na gruncie, a na stropie.

Jeśli zaś dysponujemy niewielką przestrzenią, ciekawym rozwiązaniem okażą się jednoroczne kaskady kwiatów. Stworzone z myślą o nich lekkie donice wiszące Clio przetrwają każde upalne lato i przeczekają zimę, by w przyszłym sezonie po raz kolejny posłużyć jako ozdoba balkonu.

Wiszące doniczki na poręcze z tworzywa z recyklingu.

Niezależnie od tego, w jakim stylu zdecydujemy się utrzymać balkon czy taras, zawsze warto poświęcić chwilę na wybór donic. Jak wszędzie, także tutaj dużą rolę odgrywa jakość produktów. Donice wykonane z wysokiej jakości materiałów będą służyły przez lata, a przy tym pomogą w stworzeniu idealnej przestrzeni relaksu w otoczeniu roślin.

Nicoli – donice z recyklingu

Świadomość ekologiczna rośnie (i oby rosła dalej!). Szukamy informacji, co robić, by nie szkodzić środowisku, by żyć w zgodzie z przyrodą. Otaczamy się zielenią, bo dzięki niej czujemy, że jesteśmy bliżej natury. Powstaje mnóstwo blogów, których bohaterami są rośliny domowe. Dzielimy się ich zdjęciami, czujemy się dumni, gdy nasza roślina wypuszcza nowe listki. Ale jak często zastanawiamy się, czy donice, w których rośnie nasza zieleń, również są przyjazne środowisku? Większość z nich wykonana jest przecież z plastiku, a jego szkodliwość dla środowiska jest obecnie jednym z najbardziej palących problemów dyskursu ekologicznego. Na szczęście nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.

„Plastik nie musi być naszym wrogiem”. Tak – naprawdę. Oczywiście pod warunkiem, że potrafimy z niego odpowiednio korzystać, a co jeszcze istotniejsze – odpowiednio z nim postępować, kiedy kończy się jego użyteczność. Wtedy można dać mu nowe życie, nadać zupełnie nową formę. I tak właśnie powstają donice Nicoli.

Niewielkie donice Atena i Iris. Wykończenie imitacja betonu, mat.

Jak to się dzieje?

            Donice Nicoli wykonane są z przetworzonego polipropylenu, który pochodzi zarówno z odpadów przemysłowych, jak i zbiórek odpadów z gospodarstw domowych. Nie bez znaczenia jest też sam proces przetwarzania plastiku, a nie należy on do najłatwiejszych, zwłaszcza ze względów ekonomicznych. Nie każdy plastik – niestety – nadaje się do przetworzenia. Część da się na szczęście odratować  – usunąć zanieczyszczenia pochodzące
z użytkowania przedmiotu, czy oddzielić domieszki innych tworzyw. Niezbędna jest tu zatem staranna selekcja materiałów. Między innymi dlatego recycling plastiku wymaga szczególnie zaawansowanych technologii.

Donice Tylus i Talos gloss, eleganckie, lekkie z błyszczącą powierzchnią.

Ekologicznie od A do Z

            Recyklingowy plastik – brzmi obiecująco. A co nie mniej ważne, sam proces jego powstawania także nie szkodzi środowisku. Nicoli korzysta z energii słonecznej
i wiatrowej, czyli ze źródeł w pełni odnawialnych. Minimalizuje dzięki temu uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery, a co za tym idzie – przyczynia się do zmniejszania efektu globalnego ocieplenia. Na tym nie koniec. Także opakowania, w których Nicoli dostarcza swoje produkty, są w pełni zdatne do ponownego przetwarzania. Jeśli torby plastikowe, to tylko z recyklingu. Pudełka z papieru – także z recyklingu, a drewniane palety można wykorzystywać wielokrotnie. Rzecz oczywista – same donice można przetrwarzać wiele, wiele razy. Kiedy będą już nieprzydatne, będą mogły powstać z nich nowe donice lub całkowicie inne przedmioty.

Matowe donice Nicoli w kliku rozmiarach.

Z recyklingu nie znaczy gorsze

            Wręcz przeciwnie – sto razy lepsze! To zdanie odnosi się tak naprawdę do wszelkich przedmiotów wykonanych z materiałów pozyskanych z recyklingu. Po pierwsze – te materiały wcale nie muszą być gorszej jakości. Jeśli o Nicoli chodzi, już wspomnieliśmy, że plastik jest starannie sortowany i czyszczony. Powstają z niego donice, co do których można mieć pewność, że będą solidne i posłużą przez wiele lat. Po drugie – wybierając taki produkt, w prosty sposób przyczyniamy się do minimalizowania szkód ekologicznych. Czy to nie wspaniała świadomość? Otrzymujemy produkt na lata, a przy tym najzwyczajniej robimy coś dobrego dla środowiska.

            Można by pomyśleć: „przecież to tylko donice”. Tylko – i aż. Świadomość ekologiczna obejmuje nie tylko (choć, rzecz jasna, równie ważne) sortowanie śmieci. Możemy pomagać środowisku na dziesiątki sposobów, w dziesiątkach sytuacji. Także wybierając donice. Kupujemy rośliny, żeby czuć bliskość z naturą. Niech więc będzie to bliskość kompleksowa. Od A do Z.

Duże, matowe donice Minos, Nicoli.