Piękne jesienne kompozycje w doniczkach na balkon & taras

Jesienny balkon nie musi być nudny, wręcz przeciwnie możemy go ożywić!

Podpowiadamy jakie gatunki kwiatów wybrać do ciekawych aranżacji w donicach tak by cieszyć się kolorowym balkonem czy tarasem przez całą, długą, niezwykle ciepłą w tym roku jesień.

Różowy wrzosiec i kolorowa Hotunia w doniczkach betonowych Round i Cone

Astry

Nazywane też marcinkami, astry to byliny (poza odmianami chińskimi), które mogą zimować w gruncie. Swą popularność zawdzięczają nie tylko bogactwu odmian, ale też ze względu na łatwość w ich pielęgnowaniu. Jeśli chcecie spróbować przezimować rośliny na balkonie wybierzcie koniecznie mrozoodporne donice a same kwiaty, gdy przyjdą przymrozki okryjcie fizeliną lub jutą ogrodniczą.

Astry lubią miejsca słoneczne, ale lubią też półcień. Dlatego ważne jest by wybrane stanowisko było ciche, osłonięte od wiatru. Na balkonie donice z kwiatami warto ustawić przy ścianie, na tarasie zaś w otoczeniu wyższych roślin.

Astry w doniczkach powinny rosnąć w podłożu żyznym i przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, ponieważ kwiaty są dość wrażliwe na przesuszenie. Dlatego wymagają częstego podlewania.

Różowe astry bylinowe na tle ceramicznej wazy Tazza piccolo

Wrzosy 

Bez wątpienia wrzosy to rośliny które kojarzą się większości z kolorową jesienią. Doskonale prezentują się posadzone w grupach jak i pojedynczo. Wrzosy doniczkowe należy podlewać systematycznie, ponieważ rośliny te preferują wilgotne podłoże. Zaletą wrzosów jest to, że nawet jeśli czasem zapomnimy o ich podlewaniu zachowają kolorowe kwiaty na długo.

Wrzosy (łac. Calluna) po zakupie należy przesadzić – dno donicy należy wsypać keramzytem, który stworzy doskonałą warstwę drenażu, następnie sadzimy rośliny tak, by nie były za głęboko gdyż mogą gnić, na koniec na wierzch możemy obsypać je korą sosnową, co zapobiegnie nadmiernemu parowaniu gleby. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać warstwy drenażowej donice powinny mieć otwory tak by nie dopuścić do przelania roślin.

Kompozycja z wrzosów w białej, kwadratowej doniczce Minos

Chryzantemy

Chryzantemy (łac. Dendrantema) to wyjątkowe rośliny, które swoje piękno ukazują właśnie jesienią, a ich odmian jest naprawdę sporo. Złocienie nieodparcie kojarzą nam się z jesienią, gama kolorystyczna chryzantem jest naprawdę szeroka co pozwala na stworzenie barwnych kompozycji.

Chryzantemy w donicach preferują stanowisko słoneczne. Lubią żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym. Idealnym rozwiązaniem przy sadzeniu chryzantem jest dosypanie mieszanki ziemi kwiatowo – balkonowej. Kwiaty te wymagają systematycznego podlewania, nie lubią być przesuszone, ale też nie można dopuścić do ich przelewania. Świetnie rosną w donicach ceramicznych, które systematycznie oddają nieco wilgoci do podłoża. Podczas uprawy należy co 10-14 dni nawozić roślinę nawozem płynnym z dużą ilością potasu, a będziemy się cieszyć ich pięknymi kwiatami przez długi czas.

Złociste chryzantemy w glinianej zdobionej donicy Festonata